Třebaže se farmakologické a chirurgické metody léčby nemocí (které jsou často diagnostikovány pozdě a v pokročilém stádiu) neustále zdokonalují, neexistují u řady z nich dosud žádné účinné způsoby prevence a léčby. Pomoc ze strany tradiční medicíny přichází často pozdě – v době, kdy je choroba již v pokročilém stádiu. A právě v takových případech se naprosto hodí popsat základní postupy léčby jako „vyříznout a otrávit“.

 

Na trhu je k dostání nepřeberné množství léků proti nachlazení, avšak jen u hrstky z nich byla vědecky prokázána jejich účinnost. Účinky, kterými většina z těchto léků působí, lze přičítat sugesci a placebo efektu. Každý čtvrtý pacient dostává od praktických lékařů léky, které nepotřebuje – včetně léků dostupných jen na lékařský předpis, převážně antibiotik. Antibiotika bývají nejčastěji předepisována pro „léčbu“ virových infekcí, například nachlazení apod., a právě v těchto případech jsou naprosto zbytečná.

Podle světové zdravotnické organizace (WHO) představují virové infekce 70% všech onemocnění, na která jsou předepisována antibiotika. Lékaři tento fakt vysvětlují snahou předcházet nebezpečným komplikacím, které se mohou po infekci dostavit. Podle výzkumu jsou však pouze 1-2% případů nachlazení doprovázena bakteriálními infekcemi, které je třeba léčit antibiotiky – jedná se například o zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha.

Televize, rozhlas, časopisy a noviny přímo překypují zprávami o zdraví, ve kterých se hovoří o nejrůznějších nemocech a zdravotních problémech. Doporučovaná farmakologická léčba tyto neduhy prý účinně, rychle a levně vyléčí. Všechny tyto informace o nových lécích, které nám prostřednictvím reklam sdělují odborníci či studenti medicíny, jakož i všechny rady od kolegů z práce a dobrých sousedů ale nepředstavují nic jiného než farmakologickou bombu.

Naštěstí existuje řešení…