ZEPTER AKČNÍ NABÍDKA – získejte fantastické slevy až 36 % a dárky v ceně 4.000 Kč.

Světelná terapie je vhodnou součástí komplexní léčby

Petr Havel

Přinášíme vám rozhovor o světelné terapii Bioptron s prof. MUDr. Petrem Havránkem, CSc., přednostou Kliniky dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK, Thomayerovy nemocnice.

Kdy jste se poprvé seznámil se světelnou terapií a jaký je váš názor na využití fototerapie, resp. polarizovaného světla a laserů v medicíně obecně? 

Se světelnou terapií jsem se seznámil v roce 2010, tedy krátce předtím, než jsme od společnosti Zepter a nadace Kolečko převzali  jako dar pro naši kliniku bioptronovou lampu.

Můj názor na využití světelné terapie v medicíně je takový, že se jedná o jednu z pomocných léčebných metod – vedle rehabilitace, laserů a enzymoterapie –, která pacientům určitě ulehčuje nejen po poranění, ale i v mnoha jiných situacích. Jsme rádi, že lampu Bioptron Pro 1 máme. Je to cenná přídatná metoda léčení poúrazových stavů a stavů kolem operací.

MUDr. Havránek v ordinaci

Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK a FTN ročně hospitalizuje kolem 3500 dětí. U kolika z nich je ročně v rámci komplexní léčby použita světelná terapie Bioptron?

Celkem se za rok jedná o desítky případů, u kterých byla indikovaná v rámci komplexní léčby světelná terapie Bioptron.

Na Klinice dětské chirurgie a traumatologie ošetřujeme plné spektrum úrazů dětí od těch nejjednodušších případů, např. kloubní distorze nebo malé tržné rány na hlavě či obočí, přes zlomeniny až po polytraumata ohrožující život. Chirurgicky nejčastěji řešíme zlomeniny končetinových kostí, tedy zlomeniny stehenních kostí, kostí kolem loktů, hlezna nebo zápěstí, kterých operujeme kolem 250 za rok. Ošetřujeme v menším množství i popáleniny, a to zejména u malých dětí, které se opařily horkou tekutinou.

Průměrná délka hospitalizace se u zlomenin pohybuje kolem 3–7 dní. Nejvíc poranění léčíme u dětí v předškolním věku (5–7 let) a v pubertě (11–18 let). Nejběžnějším úrazem jsou zlomeniny zápěstí. Jsou tak běžné, že v období od dubna do července ošetřujeme 4–5 těchto úrazů denně. Na druhé straně nejzávažnější úrazy jsou polytraumata – poranění více tělesných systémů najednou – končetiny, hlava, hrudník, břicho, páteř –, která vznikají při pádech z výšek, u dopravních nehod, anebo tzv. kraniocerebrální úrazy, tj. úrazy mozku a centrální nervové soustavy, které zanechávají nejvážnější následky. Naštěstí se děti hojí velmi rychle, takže je radostné, že velká většina našich pacientů se zpátky do života vrací v dobrém stavu.

Bioptron a bolavé koleno

Kdy indikujete fototerapii a s jakými výsledky?

Fototerapii indikujeme podle indikačního soupisu a ochoty malých pacientů spolupracovat při léčbě. Dětští pacienti začínají spolupracovat zhruba kolem desátého nebo jedenáctého roku věku. Mladší děti jsou neposedné, nevydrží delší dobu v klidu, a proto je u nich indikace světelné terapie, jež vyžaduje alespoň 10 minut setrvat v klidu, poněkud obtížnější. 15letý kluk, který chce znovu hrát fotbal, udělá všechno proto, aby se plně a co nejrychleji uzdravil. U této věkové skupiny dosahujeme nejlepších výsledků, mimo jiné i z toho důvodu, že puberťáci vnímají bolest velmi negativně.

Už z hlediska komplexnosti – jsme univerzitní klinika a traumacentrum – velmi oceňujeme, když máme k dispozici co největší počet doplňkových léčebných metod, které můžou vést ke zlepšení zdravotního stavu dítěte. Snažíme se tedy pacientům nabídnout co největší počet doplňkových léčebných metod, a proto jsme velmi rádi, že je mezi nimi i světelná terapie Bioptron.

K čemu nejčastěji využíváte lampu Bioptron Pro 1?

Světelnou terapii nasazujeme jak ve fázi doléčování, tak v akutní fázi, např. při svalových bolestech. Zařazujeme ji také po větších operacích, kde je větší rána, dále při pooperačních bolestech, v případě poúrazových svalových kontuzí nebo poúrazových bolestí páteře. V těchto případech přináší světelná terapie pozitivní efekt.

Při tlumení bolesti jsou léky obecně tou méně vhodnou cestou, protože vykazují určitou toxicitu. Navíc speciálně u dětí rychleji vzniká psychický a fyzický návyk na analgetika než u dospělých. U specifických typů úrazů, onemocnění a u určité intenzity bolesti jsou fyzikální metody (mezi něž patří i světelná terapie Bioptron) útlumu bolesti daleko vhodnější než farmaka. Nevzniká u nich totiž žádný návyk a nejsou pro tělo toxické. Obecně se dá říci, že pokud má bolest stupňující intenzitu, nasazujeme farmakoterapii, zatímco když má bolest přetrvávající tendenci, nasazujeme terapii světelnou.

prof. MUDr. Petr Havránek, CSc.

Jaký je podle vás potenciál využití světelné terapie při léčbě vážných úrazů u dětských pacientů?

S velkým úspěchem nasazujeme světelnou terapii Bioptron u 13letých nebo 15letých pacientů, kteří jsou po úrazu, resp. potlučení, celí bolaví.

Jak byste zhodnotil přínos světelné terapie, resp. lampy Bioptron Pro 1, po několikaletém používání na vaší klinice?

Jsme velmi rádi, že můžeme světelnou terapii Bioptron na naší klinice v rámci pomocných léčebných metod našim pacientům nabídnout. Pro určitou skupinu pacientů – zejména adolescenti po rozsáhlejších úrazech a operacích, kteří se chtějí rychle uzdravit, a proto maximálně spolupracují s lékaři – se léčba polarizovaným světlem jeví jako vhodná cesta, která může nahradit i určitou část farmakoterapie. Bohužel u malých dětí nemůžeme objektivně zhodnotit výsledky léčby, protože v mnoha případech nespolupracují. Navíc velmi často se stává, že když se jim stýská po mamince nebo domově, tak stesk zaměňují za bolest a říkají „mě to bolí“, i když je ve skutečnosti nic nebolí.

Světelnou terapii Bioptron indikujeme zejména v těchto případech – doléčování jizev, kontuze, distorze, poúrazové bolesti páteře.

Doporučil byste lampu i jiným klinikám?

Ano, bioptronovou lampu bych jako doplňkovou léčebnou metodu doporučil i jiným klinikám, protože si myslíme, že v některých konkrétních případech může opravdu pacientům pomoci.

Rozhovor poskytl prof. MUDr. Petr Havránek, CSc.


Bioptron zakoupíte na našem e-shopu, nyní v akci

Pokud jste se rozhodli využít světelnou terapii pomocí přístroje Bioptron přímo v pohodlí svého domova, máme pro vás skvělou zprávu!

Právě teď je ta správná chvíle vzít své zotavení do vlastních rukou a vyzkoušet světelnou terapii s Bioptronem. Bioptron je přední značkou v oblasti světelné terapie, která nabízí profesionální a klinicky ověřená zařízení, která lze snadno používat doma. Díky speciálně navrženému designu a pokročilé technologii vám Bioptron umožní využít výhod světelné terapie pohodlně a efektivně ve vlastním bytě.

A protože známe sílu světelné terapie, máme pro vás speciální nabídku. Navštivte stránku e-shopu a objednejte si Bioptron ještě dnes za akční cenu. Získejte nejen výhody světelné terapie, ale také naši záruku kvality a spokojenosti.

Zakoupením Bioptronu na našem e-shopu získáváte nejen výkonný terapeutický přístroj, ale také důvěryhodnost, výhody a odbornou podporu od našeho týmu. Neotálejte a využijte tuto výzvu k akci! Pořiďte si Bioptron na našem e-shopu a začněte cestu k úlevě od bolesti a zlepšení kvality života již dnes.

Vyberte si z našich nejprodávanějších produktů Bioptron za akční cenu:

0 komentáøù

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kontakt

Petr Havel

+420 602 325 444

havel@zepter.cz

Co říkají zákazníci